SVJETSKI DAN JABUKA
Autor: Zorica Pedisić-Rota, 23. 10. 2020.

Tradiciju obilježavanja Dana jabuka po cijelom svijetu prihvatile su brojne škole, s ponosom možemo kazati kako je i naša jedna od njih. Cilj obilježavanja ovog dana je educiranje učenika o važnosti voća, posebno jabuke; usvajanje zdravih prehrambenih navika; unaprjeđenje znanja o poboljšanju kvalitete života jedenjem voća, posebno jabuke; poticanje na promjenu i prihvaćanje pravilnih prehrambenih navika; podizanje razine svijesti o odgovornosti očuvanja zdravlja.

Kroz kreativne radionice, zajedničke igre, zajedničke skupne aktivnosti, zajedničku suradnju, toleranciju, druženje i zabavu družili smo i zaključili naš projektni dan. Uživali smo u svim oblicima ovog kraljevskog voća; svježim, sušenim, kolačima, kompotu, soku, pekmezu, džemu… Zahvaljujemo našim majkama i bakama na aktivnom sudjelovanju u pravljenju poslastica. Naučili smo razlikovati jabuke prema boji, veličini, okusu, sorti; poistovjetili smo se s rasom, ljudima…

I naučili smo kako je jabuka najkompletnije voće u ljudskoj prehrani, puna je vitamina i minerala, korisna je u očuvanju naših zubi. Posebno smo izdvojili zanimljivosti; drvo jabuke može rađati i do 100 godina; najveća ikad ubrana jabuka na svijetu bila je teška 1,5 kg; danas ima preko 8000 sorti jabuka.

Dragi naši, ne zaboravite: JEDNA JABUKA NA DAN, TJERA LIJEČNIKA IZ KUĆE VAN!