U sklopu Festivala znanosti Sveučilišta u Zadru, posjetila nas je prof.dr.sc. Zaneta V. Sambunjak (Odjel za germanistiku), održala je predavanje učenicima osmih razreda, jedna od najpoznatijih Goetheovih balada “Ribar”.
Prof.dr.sc. Sambunjak održala je interaktivno predavanje učenicima osmih razreda koji pohađaju izbornu nastavu Njemačkog jezika.
Ova suradnja s našom školom je već nekoliko godina tradicija, a održava se na inicijativu i poziv nastavnice Njemačkog jezika Maje Špehar Franić.
Pojam mreže u književnosti može se uspješno povezati s Goetheovim djelima kroz više ključnih pristupa, jer Goethe u svojim tekstovima često koristi složene mreže likova, tematskih elemenata, intertekstualnih veza i kulturnih konteksta, ali i sam motiv i simbol mreže. Goetheove balade nude bogat materijal za istraživanje mreža, jer se likovi, simboli i ideje međusobno povezuju u ne-linearnoj strukturi koja odražava složene odnose među društvenim, filozofskim i emocionalnim dimenzijama. Različite društvene i moralne mreže povezuju protagoniste u specifičnim uvjetima. Mreža likova ne samo da oblikuje narativ, nego također razmatra kako te veze utječu na njihovu duhovnu evoluciju te kako njihove interakcije potiču ključne promjene u priči. Goetheovo djelo koristi i razvija različite vrste mreža – od međusobnih odnosa likova, preko filozofskih i kulturnih mreža, pa sve do stilističkih i tematskih veza koje čine narativnu strukturu. Goethe stvara složene mreže koje povezuju filozofiju, etiku, društvo i pojedinca, čineći njegova djela prikladnima za istraživanje kroz prizmu književnih mreža.

