102.Put Vjere i Nade
Autor: Ljiljana Kadija-Pulić, 26. 11. 2012.

102.Put Vjere i Nade-Filip Jakov 13. studeni 2012. godine

Danijela Deković profesorica je povijesti u OŠ u Filip Jakovu. Uz to je predsjednica Udruge glagoljaša Zadar kao i predsjednica Županijskog povjerenstva profesora povijesti Zadarske županije. Danijela je prisustvovala jednom našem izlaganju tijekom ljeta i pošto joj se projekt svidio, pozvala nas je u da gostujemo u njenoj školi.

Predavanje učenicima

Najveća mi je radost kada imam predavanje u osnovnoj ili srednjoj školi vezano za Domovinski rat, posebno za temu Vukovara. Nije više ni fokus na našoj knjizi. Izlazimo iz okvira samopromocije, govorimo o žrtvi i nekim vrijednostima koje više nemaju veze s knjigom. Projekt "Put Vjere i Nade" na taj način dobiva sve veći smisao. Vilim i ja smo htjeli napraviti maleni odmak od knjige, maknuti sebe iz fokusa, a govoriti o Domovinskom ratu na častan način i prisjećati se žrtve koja je dana. Fokus je dakle Domovina i ljudi koji su se borili za nju.
Bitno je mladima prenijeti pozitivne poruke iz velikih trauma koje su nas zadesile tijekom Domovinskog rata. O ratu se danas priča s velikom gorčinom i često se šalju krive poruke. Mladi moraju poznavati hrvatsku povijest, no potrebno im je program prilagoditi  i govoriti o Domovinskom ratu upravo bez te gorčine, bez osude.

Prof. Danijela Deković

Danijela Deković jedan je od onih profesora koji se puno zalaže kako bi Domovinski rat postao sastavni dio predmeta povijesti u svim hrvatskim školama. Na svim nivoima pokušava izgraditi svijest učenika ali i profesora koliko je bitno poznavati Domovinski rat, jer on je temelj stvaranja naše Domovine.
Isto tako zalaže se za očuvanje svega hrvatskog. Zbog toga je i predsjednica Udruge glagoljaša Zadar gdje svojim aktivnostima ne dozvoljava da se zaboravi staroslavensko pismo.

Prof. Danijela Deković pozvala me da u OŠ Filip Jakov gdje je profesorica povijesti, predstavim knjigu učenicima osmih razreda,a osim knjige da se govori i o gradu Vukovaru i što on predstavlja za nas Hrvate.

Osim predavanja učenicima, pozvan sam da budem predavač svim profesorima povijesti Zadarske županije. Prof. Danijela Deković osim što je prof. povijesti i  predsjednica Udruge glagoljaša Zadar, predsjednica je i Županijskog povjerenstva profesora povijesti Zadarske županije, koji u svom programu imaju stručno usavršavanje.
Ovo mi je bilo sasvim novo iskustvo i s velikom radošću sam ga prihvatio. Puna dva sata teklo je predavanje po temama Akcija "Una 95", pobijanje teze "Dogovoreni rat" i "Izdaja Vukovara", a za sami kraj ukratko sam ispričao događaje iz knjige "Preživio sam Vukovar i Ovčaru".
Nadam se da će se u budućnosti otvoriti još ovakvih stručnih predavanja gdje bi se profesori povijesti mogli usavršavati po pitanju Domovinskog rata.

Profesori povijesti Zadarske županije

Prof. Danijela bila je izniman domaćin i najavila još poslovnih angažmana i zajedničkog druženja. Puno joj hvala na tome. Otvorila je jedna nova vrata projektu "Put Vjere i Nade". Iznimno pozitivna i snažna žena s kojom je lako surađivati.

Nakon stručnog predavanja, od profesora povijesti dobio sam podršku. Uz to dobio sam i nekoliko poziva da gostujem u školama na području Zadarske županije gdje oni predavaju povijest.

Svako novo gostovanje donosi jedno novo iskustvo. Projekt je uistinu zaživio i nadam se da će uskoro "disati punim plućima" i da ćemo imati punu podršku i ministarstava.

IZVOR: vilimbook, Srećko Karić, umirovljeni dočasnik HV-a