GOSTOVANJE GLAGOLJAŠA IZ ZAGREBA-NAJAVA I PROGRAM

GOSTOVANJE GLAGOLJAŠA

IZ ZAGREBA  26.3. 2011.

PROGRAM

9.30.- OKUPLJANJE U OŠ SV. FILIP I JAKOV- Glagoljaši iz Glagoljaškog središta "Frankopan" OŠ F. K. Frankopana iz Zagreba, Udruga ''Glagoljaška mladež'' iz Zagreba, Društvo prijatelja glagoljice iz Zagreba, OŠ Ivan Goran Kovačić, Zagreb, Mali glagoljaši OŠ Pakoštane, Mala škola glagoljice OŠ Sv. Filip i Jakov i UZ ''Đardin'' OŠ Sv. Filip i Jakov.

10.00 – IZLET

Odlazak u Zavičajni muzej Biograd (razgledavanje stalnog postava, dviju izložbi i Glagoljaškog kutka), obilazak Katedrale - Crkva Sv. Stošije, ostaci samostana Sv. Ivana i Sv. Tome), obilazak Tukljačanske Crkve i samog lokaliteta Tukljača, odlazak u Turanj, razgledavanje stare jezgre Turnja i odlazak u zavjetnu Crkvu Gospe Karmelske, odlazak na Rogovsku opatiju.

14.00 – DOMJENAK – OŠ SV. FILIP I JAKOV

15. 00 – RADIONICE

1. Glagoljske minijature na svili, voditeljica Dubravka Crnić, dipl. učiteljica, suvoditelji radionice: Lorena Sajković, Matea Gavran, Ana Marija Miličević, Petra Ribić (sedmašice)
 2. Origami i glagoljica,  voditelji učenici glagoljaši iz Glagoljaškog  središta  "Frankopan" OŠ F. K. Frankopana iz Zagreba,  Sara Maletić, Ivica Žugec (sedmaši)

3. Glagoljaške torbice, voditelji učenici glagoljaši iz Glagoljaškog  središta

"Frankopan" OŠ F. K. Frankopana iz Zagreba, Jelena Jurišić, Andrea Kljaić (sedmašice)

Navedeni učenici dvije su ili tri godine članovi Glagoljaškog središta "Frankopan" OŠ F. K. Frankopana, Ivanićgradska 24, Zagreb. Uče pisati i čitati glagoljicu, upoznaju povijest jezika, drže predavanja, uče likovne tehnike na radionicama, drže mini predavanja i u Glagoljaškom
tromjesečju vode tribine u Matici hrvatskoj, drže radionice za drugu djecu (zadnja je bila prošli tjedan u Dječjem vrtiću Sveta Mala Terezija za grupu od 23 djece između 5 i 6 godina). Sudjelovali su i u predstavljanju hrvatske glagoljaške kulture i civilizacije u Trstu 4. 12. 2010.

17.00 – ODLAZAK U NIN

Obilazak  crkve Sv. Nikole na Prahuljama (krunidbeno polje),  crkve Sv. Križa i starohrvatskog lokaliteta oko nje (konzervirani ostaci srednjovjekovnog naselja gdje su
 pronađeni i starohrvatski grobovi), kip Grgura Ninskog, Ninske crkve Sv.
 Anselma, ostatke antičkog hrama, kao i staru jezgru grada.....

Izvor: Danijela Deković