IZVANUČIONIČKA NASTAVA UČENIKA 3.RAZREDA

OŠ SV. FILIP I JAKOV

(POSJET GRADSKOJ KNJIŽNICI ZADAR I MUZEJU ANTIČKOG STAKLA /

ZADAR- KULTURNO-POVIJESNI SPOMENICI)

U utorak,21. ožujka 2017.g,  36 učenika trećih razreda u pratnji svojih učiteljica (Jagoda Perica, Ivana Pedisić,  Danica Jadrešin, Dražena Strpić i Margarita Lukenda) posjetili su Gradsku knjižnicu Zadar i Muzej antičkog stakla (MAS), te obišli neke kulturno-povijesne spomenike i znamenitosti u Zadru.

Polazak je bio u 8,00, a prvo odredište je bila Gradska knjižnica. Tamo su nas  dočekali knjižničarka i knjižničar, koji su nas  upoznali s načinom rada knjižnice i važnijim aktivnostima i događanjima u knjižnici.Proveli su nas  kroz sve odjele knjižnice - čitaonica, glazbeni odjel, odjel za odrasle, dječji odjel,... Na dječjem odjelu djeca su mogla pregledavati knjige, enciklpopedije i stripove, a na glazbenom odjelu poslušati glazbu po želji.   Učenici su cijelo vrijeme bili veoma zainteresirani i pažljivi. Posjet knjižnici ih je veoma dojmio.

Nakon posjete knjižnici, uputili smo se u Muzej antičkog stakla, gdje smo imali dogovoren obilazak sa stručnim vodićem . Na početku smo prisustvovali radionici puhanja stakla i izrade predmeta od stakla, što je učenike posebno dojmilo. Obišli smo sve odjele muzeja i saznali mnoge zanimljivosti vezane uz pronalazak staklenih predmeta, te način njihove uporabe u prošlosti.

Zatim smo se Širokom ulicom (Kalelargom) uputili u obilazak grada,gdje su učenici vidjeli neke od mnogobrojnih kulturno-povijesnih spomenika i znamenitosti Zadra kao što su: Crkva sv.Donata, sv.Marije i sv.Šime,Narodni trg, Forum....Neko vrijeme proveli smo na Morskim orguljama i Pozdravu suncu  i uživali u ljepoti  tog dijela zadarske rive . Učenici su bili zadovoljni posjetom knjižnici, muzeju, te obilasku grada.

Jagoda  Perica