Izvješće –ekskurzija 8.razreda OŠ Sv. Filip i Jakov
Autor: Ljiljana Kadija-Pulić, Nina Poljak, 13. 11. 2018.

Izvješće –ekskurzija 8.razreda OŠ Sv. Filip i Jakov

Učenici osmih razreda Osnovne škole Sv. Filip i Jakov od 11. do 13. listopada bili su na ekskurziji u Istri. Obišli su  najpoznatija odredišta u Istri i izvrsno se proveli.

Ujutro,11.listopada ispred OŠ Sv. Filip i Jakov okupilo se 37 učenika i 3 učitelja, prof. Nina Poljak razrednica 8.a, prof. Marina Matulj razrednica 8.b razreda i prof. Rikardo Baričić i krenuli autobusom prema Istri.

Putem su se zaustavili u utvrdi Nehaj u Senju, njihovom prvom odredište. Drugo odredište bilo je Marijansko svetište, Svetište Majke Božje Trsatske. Nakon toga krenuli su na vidikovac gdje su imali priliku vidjeti veliki dio grada Rijeke. U sljedećem odredištu, Humu, najmanjem gradu na svijetu, imali su tradicionalni ručak, gulaš od goveda boškarin s fužima te domaće kroštule. Nakon ručka uputili su se u hotel.

Odsjeli su u luksuznom hotelu Molindrio u Turističkom naselju Plava laguna koje se nalazi u blizini Poreča. Nakon što su se smjestili u sobe, dočekalo ih je piće dobrodošlice te izlazak u disko.

Sljedeći dan krenuli su za Pulu. Tamo ih je dočekao turistički vodič koji im je pokazao pulsku Arenu, Brodogradilište Uljanik i nekoliko ostataka iz rimskoga doba. Nakon provedenog slobodnog vremena, otišli su u poznati akvarij u Verudeli, a zatim na ručak. Rovinj je bio zadnje odredište drugoga dana. Nakon večere, otišli su u disko i odlično se zabavili.

Ujutro su se spakirali i napustili hotel, zatim su obišli centar Poreča te čuvenu Eufrazijevu baziliku koju je UNESCO proglasio Svjetskom kulturnom baštinom. Ručali su u restoranu kraj jame Baredine koju su nakon ručka i posjetili. Zavirili su čak 60 metara ispod zemlje! Posebno zanimljiv bio im je odlazak u Zvjezdarnicu Višnjan i Geofizičku stanicu Tičan. Održano im je predavanje o Suncu kojeg su i sami mogli vidjeti kroz teleskop. Posljednje odredište ekskurzije bio je Motovun, grad poznat po tartufima, jednim od najskupljih gljiva!

Kućama su stigli 13. listopada u kasnim večernjim satima.

Učenici su sa svojim učiteljima ekskurziju zaista pretvorili u lijepo druženje koje će zasigurno pamtiti cijeli život!

Piše: učenica Karla Bošnjak, 8.b