Hour of code ili Sat kodiranja
Autor: Ljiljana Kadija-Pulić, 5. 12. 2018.

Sat kodiranja (Hour of Code)

Od 3. do 9. prosinca 2018. godine u Republici Hrvatskoj obilježava se Sat kodiranja (Hour of Code). Naša škola već četvrtu godinu sudjeluje u ovom projektu. Uključeni su učenici od 4. do 8. razreda. Iz svakog razreda odabran je par djevojčica i dječak. Uz diplome za usdjelovanje i slatkiše pobjednici su dobili i simboličnu nagradu. To je ove godine par iz sedmog razreda Marta Baričić i Frane Vodopija.

Sat kodiranja jednosatni je uvod u računarstvo, osmišljen za demistifikaciju kodiranja i kao dokaz da svatko može naučiti osnove. Svi su pozvani na organizaciju događaja posvećenog kodiranju, međutim naglasak je na ciljanu skupinu učenika i studenata.

Sat kodiranja globalni je pokret kojeg čine deseci milijuna učenika u preko 180 zemalja. Bilo tko, bilo gdje može organizirati događanje Sat Kodiranja. Jednosatni vodiči dostupni su na preko 40 svjetskih jezika. Predznanje, znanje i iskustvo u kodiranju nisu potrebni za sudjelovanje u ovom globalnom pokretu.

Na službenoj stranici nalaze se detaljne upute kako organizirati događaj koji se može održati bilo u školi ili u zajednici.  Sat kodiranja organiziran je od strane Code.org, javne 501 c 3 neprofitne organizacije posvećene širenju informatike. Code.org omogućuje dostupnost informatike u sve više škola kao i povećano sudjelovanje žena i manje zastupljenih učenika pripadnika manjina.